Zmierzyć sobie II, czyli dlaczego biedni są biedni

Pan Piotr Kowalski, kolega z łamów CW, wezwał mnie dziś do tablicy w tekście "Znajomy dla znajomych". Zasugerował mianowicie, żem tak dalece wyobcowany z polskich realiów, iż nie wiem, ile jest warte $100. A wszystko dlatego, że swego czasu pomierzyłem byłem zużycie prądu przez mego śpiącego Macintosha, co z kolei było reakcją na niezbyt oszczędne gospodarstwo domowe innego felietonisty CW, Bogdana Pilawskiego. Do kolekcji brakuje jeszcze Jakuba Chabika, a wtedy wszyscy felietoniści CW zajmowaliby się polskimi cenami sprzętu oraz jego użytkowania. O tempora, o mores.

Well, jak powiadają moi sąsiedzi znad Rzeki Karola, po raz drugi postanowiłem sprawdzić kolegę felietonistę. Zajrzałem do sklepu internetowego linuksowców (oni też muszą z czegoś żyć, a darmowy soft nie sprzyja przeżyciu). Okazało się, że najtańszy monitor CRT 17" kosztuje tam 348 PLN. W tymże sklepie najtańszy panel LCD 15" ma cenę 707 PLN, czyli jest nawet o nieco więcej droższy niż $100 (dziś kurs złotówki przekroczył 3 PLN/$ i dalej spada). Uwaga! Należy rozumieć, że tzw. monitor 17" ma w praktyce przekątną obrazu właśnie 15", bo brzegi kineskopu nie są nigdy wykorzystywane (zniekształcenia obrazu).

Rzeczywiście, różnica cenowa znaczna. Ale czy naprawdę??? Jak zapewne domyślają się Państwo, zaraz przystąpiłem do pomiarów. Tą samą metodologią co poprzednio ustaliłem, że:

17" ViewSonic GT775 - 81 W

17" Dell UltraScan 1000HS - 79 W

gdy tymczasem:

15" SyncMaster 570S TFT - 11 W

Stąd prosty rachunek dla 5 lat użytkowania komputera, a raczej ekranu, średnio 2 godziny dzienne:

70 W x 2 h x 365 x 5 / 1000 x 0,35 PLN/kWh = 89,4 PLN

(średnią polską cenę kilowatogodziny wyliczyłem z artykułu Bogdana Pilawskiego)

Wniosek: Panel LCD będzie tańszy o 90 PLN w użytkowaniu niż monitor CRT!

Ale to nie wszystko. Komputer znajomych Piotra Kowalskiego będzie zapewne używany przez kilka osób - powyższą kwotę należy pomnożyć. Jeśli w domu jest dziecko - co najmniej przez trzy. No i jeszcze trzeba zauważyć, że komputer/ekran nie będą, jak sądzę, nigdy wyłączane, tylko usypiane. Wtedy to 15" LCD zużywa 1 W, zaś 17" CRT już 9 W (zgodnie z pomiarami kolegi Pilawskiego).

A więc należy jeszcze dodać:

8 W x 22 h x 365 x 5 / 1000 x 0,35 PLN/kWh = 112,4 PLN

Summa summarum otrzymujemy koszty używania panelu LCD w stosunku do monitora mniejsze o przeszło 400 PLN w ciągu 5 lat. Czyli tak naprawdę, per saldo panel okazałby się tańszy. Zapominam o inflacji i kosztach pieniądza, ale rząd premiera Leppera na pewno zadba o ich zdławienie.

Moje wyniki należy starannie ukryć przez znajomymi Piotra Kowalskiego. Natomiast Czytelnicy teraz już wiedzą, dlaczego niektóre narody są bogate, a inne zaś biedne: bogaci umieją liczyć!

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200