Prawdziwa Wikipedia

W naukowym porównaniu z Encyklopedia Britannica okazuje się, że Wikipedia wcale nie jest gorsza. Ma za to znacznie więcej haseł. Skądinąd nie bardzo jednak wiadomo, co w Wikipedii jest prawdą.

Już od dawna kolekcjonuję informacje o Wikipedii. Nie dlatego, abym sam był w jej działalność zamieszany (napisałem raz tylko jeden komentarz, a i to bez skutku, por. stary felieton), ale dlatego, że jest to pewien fenomen społecznej aktywności. Jak jednak wiadomo z badań, 10% wikipedystów robi 80% zmian. Inni twierdzą, że to tylko 1 procent robi aż połowę wpisów. Jak by nie było, zasada Pareto akurat w przypadku Wikipedii nie chce działać.

Skądinąd nie bardzo jednak wiadomo, co w Wikipedii jest prawdą. Szczególnie, jeśli realność dotyczy Microsoftu. Kiedyś popularne było hasło, że TVP manipuluje (było to w czasach PRL, choć pasuje ono i dziś do informacji Wiadomości). Teraz różni ludzie nie tylko podejrzewają, ale i mają dowody, że Wikipedia jest manipulowana. I to przez kogo? Przez administratorów, czyli kapłanów czystej wiedzy.

A jednak, w naukowym porównaniu z Encyklopedią Britannica okazuje się, że Wikipedia wcale nie jest gorsza. Ma za to znacznie więcej haseł. Może jednak powinienem stworzyć tam swój własny biogram? Tylko kto go będzie poprawiał?!

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200